W okresie od kwietnia do czerwca 6% polskich firm planuje powiększać swoje zespoły, 2% prognozuje redukcje etatów, 88% nie przewiduje zmian personalnych a 4% nie zna planów dotyczących zatrudnienia na najbliższe trzy miesiące – tak odpowiedzieli pracodawcy zapytani przez ManpowerGroup w styczniu o ich prognozy rekrutacyjne na drugi kwartał 2020 roku. Prognoza zatrudnienia dla Polski wynosi +2%, co w praktyce oznacza, że najbliższe trzy miesiące przyniosą najmniejsze od siedmiu lat szanse na znalezienie nowej pracy.

Polska w ogonie rankingu dla rynków EMEA
Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród 58 000 pracodawców w 43 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla II kwartału 2020 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 17 do 29 stycznia 2020 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców. Więcej informacji na temat raportu dostępnych jest na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy.
[1] Prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia a odsetkiem firm planujących redukcje etatów.
[2] Inne usługi - od bieżącej edycji raportu pod tą nazwą będą prezentowane dane w ujęciu sumarycznym dla sektorów: Instytucje sektora publicznego oraz Transport/Logistyka/Komunikacja. Dane dla tych sektorów zostały zagregowane także w przypadku danych archiwalnych.
[3] Inne obszary produkcji – od bieżącej edycji raportu pod tą nazwą będą prezentowane dane w ujęciu sumarycznym dla sektorów: Kopalnie/Przemysł wydobywczy, Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Dane dla tych sektorów zostały zagregowane także w przypadku danych archiwalnych.
[4] Dane dla Chorwacji i Portugalii nie uwzględniają korekty sezonowej.