Przedstawiciele ManpowerGroup po raz kolejny dołączą do prelegentów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. To 19. z rzędu edycja tego wydarzenia, podczas której nasi eksperci wypowiedzą się na tematy związane z rynkiem pracy. W tym roku najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi na Forum będą: niedobór talentów, nowe sposoby pracy, zapotrzebowanie na umiejętności oraz przyśpieszanie zmian z zakresu ESG.
Już 16 stycznia liderzy ManpowerGroup będą obecni na corocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Davos i potrwa do 20 stycznia.
17 stycznia Jonas Prising, CEO ManpowerGroup będzie panelistą w dyskusji, która będzie dotyczyć zmian na rynku pracy powiązanych z dynamicznym rozwojem technologii. Szacuje się, że nawet miliard miejsc pracy w ciągu następnej dekady przejdzie radykalne zmiany. Uczestnicy dyskusji zaproponują rozwiązania, dzięki którym pracownikom będzie można zapewnić edukację, nowe umiejętności i w efekcie – miejsca pracy odporne na te zmiany.
Inni liderzy, którzy reprezentują ManpowerGroup na wydarzeniu w tym roku to:
- Becky Frankiewicz, Chief Commercial Officer
- Stefano Scabbio, szef ManpowerGroup na Europę Południową
- Ricardo Baberis, szef ManpowerGroup na Europę Północną
- Frits Scholte, SVP, Global Sales
- Elsa Amouzgar, SVP, Global Sales
- David Herranz, SVP, Europe Head of Sales and Brand Leader, Manpower One Europe
- Tonya Tatro, VP Client Solutions
Trendy na rynku pracy w 2023 roku
Eksperci ManpowerGroup będą prezentować dane i spostrzeżenia skupiające się wokół czterech trendów. Pierwszym z nich będzie rosnący niedobór talentów spowodowany zmianami demograficznymi. Drugim będzie zmieniające się zapotrzebowanie na umiejętności w związku z transformacją cyfrową. Trzecim – rosnące zapotrzebowanie na nowe sposoby pracy ze strony poszczególnych grup zawodowych. 2023 będzie rokiem jeszcze większej elastyczności dot. trybu i wymiaru czasu pracy. Coraz częściej poruszanym tematem jest skrócenie czasu pracy o 1 dzień oraz – tam, gdzie jest to możliwe – tworzenie stanowisk dostosowanych do pracy hybrydowej i zdalnej. Czwartym trendem omawianym przez ekspertów ManpowerGroup, będzie rosnące zainteresowanie firm obszarem „S” [ang. Social, pol. społeczna odpowiedzialność] z ESG. Dzięki podejściu „people first” organizacje będą skupiać się na różnorodności, równości, integracji i przynależności w miejscu pracy, zwiększając indywidualne szanse na zatrudnienie oraz zapewniając ludziom większą kontrolę nad potencjałem zawodowym, tak aby mogli być pewni, że mają umiejętności potrzebne dziś i jutro.
Kobiety w świecie pracy po pandemii
Ponad 1,7 miliona kobiet wypadło z rynku pracy w USA podczas pandemii i już na niego nie wróciło. Tendencja ta odbija się echem w krajach na całym świecie, ponieważ stare sposoby pracy wydają się mniej dostosowane do nowych priorytetów pracowników.
18 stycznia zapraszamy do obejrzenia transmisji z dyskusji liderek branży HR. Poprowadzi ją Becky Frankiewicz, która podzieli się najnowszymi wynikami badań, na temat tego, czego potrzebuję kobiety od rynku pracy i jak możemy razem zmienić wyobrażenie o nim, tak aby był miejscem dla każdego. Zapisy do obejrzenia dyskusji prowadzone są na tej stronie: https://wef.manpowergroup.com/.
Przedstawicieli mediów, zainteresowanych spotkaniem z ekspertami ManpowerGroup, zapraszamy do kontaktu z Emmą Almond, Dir-Global Strategic Communications, [email protected].