Najnowszy raport ManpowerGroup „ESG w polskich organizacjach” wskazuje, że choć wiele polskich firm podejmuje działania na rzecz ESG i opracowuje strategie, nadal 4 na 10 przedsiębiorstw nie raportuje swoich działań. Według analizy, pracodawcy w dużej mierze nie rekrutują osób odpowiedzialnych wyłącznie za ten obszar. Wiele organizacji deleguje zadania związane z raportowaniem zrównoważonego rozwoju na już zatrudnionych pracowników – 29% ankietowanych podaje, że obowiązki te pełnią przedstawiciele działu HR.
Według raportu ManpowerGroup 9% respondentów zaznacza, że w ich przedsiębiorstwach zatrudnieni są specjaliści odpowiadający wyłącznie za sprawozdania dotyczące raportowania ESG. Publikacja przedstawia, że jednym z kluczowych wyzwań związanych z dokumentowaniem działań na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników – trudności z pozyskaniem ekspertów zauważa 20% ankietowanych podczas badania ManpowerGroup „ESG w polskich organizacjach”. Wyniki pokazują rosnące znaczenie kompetencji ESG na rynku pracy.
- Organizacje powinny inwestować w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji ESG, aby sprostać rosnącym wymaganiom w tym obszarze. W obliczu niedoboru specjalistów w tej dziedzinie na znaczeniu będą zyskiwać zewnętrzni konsultanci oraz firmy wspierające przedsiębiorstwa w efektywnym opracowywaniu raportów ESG. W tym procesie pomocne będą zaawansowane technologie, takie jak narzędzia umożliwiające integrację danych z różnych źródeł oraz automatyzację procesów analitycznych - mówi Szymon Rudnicki, ekspert rynku pracy, dyrektor Talent Solutions w Polsce i zaznacza, że dużą rolę odegrają platformy do wizualizacji danych, które pozwolą na tworzenie interaktywnych zestawień. - To umożliwi prezentowanie wyników w bardziej przystępny sposób. Wybór odpowiednich technologii może znacząco poprawić jakość raportów ESG, zwiększyć efektywność zarządzania danymi oraz budować zaufanie interesariuszy – dodaje ekspert.
Jakie stanowiska będą zyskiwać na znaczeniu?
Szymon Rudnicki jako przykłady nowych zawodów w obszarze zrównoważonego rozwoju, wymienia m.in. analityków i specjalistów ds. ESG oraz ekspertów ds. różnorodności i inkluzywności. - Zapotrzebowanie na specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju różni się w zależności od gałęzi gospodarki. Branże takie jak energetyka czy przemysł poszukują specjalistów ds. ESG z doświadczeniem w ochronie środowiska oraz inżynierii środowiskowej. W sektorze finansowym rośnie popyt na kandydatów potrafiących ocenić ryzyka ESG i uwzględniać je w procesach inwestycyjnych. W branży transportu i logistyki kluczowe są natomiast kompetencje związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw, redukcją emisji oraz optymalizacją procesów logistycznych pod kątem zrównoważonego rozwoju. Natomiast w budownictwie i nieruchomościach, potencjalni pracownicy powinni znać standardy certyfikacji budynków oraz efektywnie zarządzać zrównoważonymi projektami – zauważa lider Talent Solutions oraz podkreśla, że w tym kontekście będą poszukiwane kompetencje takie jak znajomość regulacji oraz norm CSRD czy europejskich standardów raportowania.
Kwalifikacje „idealnego” specjalisty ESG
Spełnienie wymogów związanych z raportowaniem stanie się przewagą konkurencyjną, przyczyniając się do wzmocnienia wizerunku firmy, zwiększenia transparentności, czy lepszego zarządzania ryzykiem. - Dodatkowo ma ono wpływ na zaangażowanie młodych pracowników, a także udziałowców czy interesariuszy – stwierdza ekspert oraz wskazuje, że cenne na zielonych stanowiskach będą kwalifikacje w zakresie analizy wskaźników, a także umiejętność zbierania, analizowania i interpretowania danych dotyczących wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo czy ład korporacyjny. - Istotna będzie również umiejętność zarządzania projektami, planowania czy wdrażania strategii ESG, audytowania, czy monitorowania postępów oraz dostosowywania działań do zmieniających się warunków. Wzrost znaczenia kwestii ESG prowadzi do powstawania nowych stanowisk w organizacjach. Priorytetowa będzie zdolność do tworzenia jasnych, klarownych raportów – podsumowuje Rudnicki.
Wdrożenie strategii ESG wyzwaniem dla organizacji
Raport ManpowerGroup porusza także kwestie związane z wdrożeniem strategii zrównoważonego rozwoju w firmach nad Wisłą. – Nie sposób nie zgodzić się z tym, że przedsiębiorstwa stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym z efektywnym wdrożeniem ESG. Nie jest sztuką stworzenie kilkunastu, często zbędnych, dodatkowych polityk w spółce. Istotą raportowania ESG ma być bowiem nie suma uwzględnionych aspektów, a ich jakość oraz faktyczna istotność. Specjalistów rozumiejących tę materię wciąż na rynku brakuje – podkreśla Angelika Szufel, adwokatka w randze counsel i koordynatorka zespołu ds. ESG w CMS.