Dla 45% Zetek i 42% Millenialsów ekologia pracodawcy ma znaczenie przy aplikowaniu na oferty pracy. Wzrost znaczenia ESG generuje rosnące zapotrzebowanie na nowe kompetencje. Nie idzie to jednak w parze z dostępnością talentów na rynku pracy – aż 9 na 10 pracodawców na świecie deklaruje trudności w pozyskaniu odpowiednich specjalistów. Proces ten już teraz redefiniuje istniejące role, a także prowadzi do powstawania nowych profili zawodowych, w tym tzw. turkusowych stanowisk, łączących kompetencje strategiczne, środowiskowe i przywódcze. Więcej w opublikowanym dziś raporcie ManpowerGroup „Sustainability and the Rise of Green+ and Turquoise Jobs”.
Deficyt kompetencji hamuje zielony postęp
– Coraz częściej obserwowana jest korelacja pomiędzy decyzjami konsumenckimi, a polityką firmy, nawet kosztem większych nakładów finansowych odbiorcy gotowi są zmieniać decyzje zakupowe, by długofalowo zauważać korzyści wynikające z bardziej ekologicznego podejścia. Świadomość cyklu życia produktu powinna być istotna nie tylko z perspektywy kosztowej i logistycznej, ale i z perspektywy produkcyjnej oraz śladu środowiskowego, który analizuje półprodukt od jego pozyskania lub wytworzenia do trafienia w ręce konsumenta w formie końcowej. Komunikacja polityki zrównoważonego rozwoju to nie tylko marketing, ale także sposób myślenia, dlatego działy employer brandingu powinny komunikować przede wszystkim świadome i odpowiedzialne podejście firmy oraz jej zorientowanie na długofalowy wpływ na obszar środowiska naturalnego, społecznego i gospodarczego – zaznacza Adamiec.
Turkusowe role – strategiczne kompetencje przyszłości
– Same stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem poszukiwane są w większości branż, chociażby ze względu na implementowane unijne dyrektywy i konieczność raportowania działań. Obserwujemy, że istotny ruch rekrutacyjny w obszarze tak zwanych zielonych kołnierzyków widoczny jest w branży nowoczesnych technologii, gdzie liczba ofert pracy wzrosła nawet o ponad 20% w ciągu ostatniego roku. Zarządzanie odpadami i obszar wytwarzania energii również intensywnie rekrutują ekspertów. Warto także podkreślić, że branże finansowa i prawna również poszukują pracowników z odpowiednimi zielonymi kompetencjami – dodaje ekspertka.
Zrównoważony rozwój to przewaga konkurencyjna
– Najistotniejszymi dziś kompetencjami pracowników są umiejętność adaptacji do zmian i uelastyczniania swoich odpowiedzialności, a także dopasowywania swojej wiedzy i kompetencji do globalnej eko-transformacji. Najwięcej korzyści wynikających z transformacji odnotowywać będą pracodawcy, którzy w sposób odpowiedzialny, transparentny i z poszanowaniem dotychczasowych działań zespołu będą wdrażać programy mające na celu nie odsuwanie, lecz zmianę kompetencji swoich pracowników. Pracownicy będą mniej skłonni do rotacji, mając świadomość współpracy z odpowiedzialnym ekologicznie i społecznie pracodawcą. Szczególnie w przypadku przedstawicieli pokolenia Z, gdzie obszar odpowiedzialności ekologicznej jest kluczowy – podsumowuje Agnieszka Adamiec.